ng logo

Mayor and Council

The Municipality of North Grenville is governed by an elected Council composed of 5 members: a Mayor, a Deputy Mayor and 3 Councillors. The term of Council is 4 years and the current Council’s term began December 1, 2018 and runs until November 15, 2022.

NOTE: Craig McCormick resigned as Councillor effective January 22, 2019.  Council is expected to appoint Kirsten Strackerjan to the position on February 5, 2019.  Full details are available here.

Council Contact Information

Name
Title
Phone / Cell
eMail
Responsibilites
  • Nancy Peckford
    Mayor
    613-258-9569
    613-875-3971
    Municipal Representative at United Counties of Leeds & Grenville, Police Services Board, Corporate Services Liaison, Economic Development Committee, NG Accessible Transportation Committee
  • John Barclay
    Councillor
    613-875-4012
    Ferguson Forest Centre Board, Public Works Liaison, Heritage Advisory Committee, Rideau Heritage Route Tourism Association
  • Jim McManaman
    Deputy Mayor
    613-875-3957
    Old Town Kemptville BIA Board, Planning & Development Liaison, Economic Development Committee, North Grenville Chamber of Commerce
  • Kristin Strackerjan
    Councillor
    613-806-2751
    Emergency & Protective Services Liaison
  • Doreen O'Sullivan
    Councillor
    613-875-3978
    Police Services Board, Active Transportation Advisory Committee, North Grenville Public Library, Parks, Recreation & Culture Liaison, Accessibility Advisory Committee